Bir bardak çay 25 Lira olduğu yerde Hekime 35 Lira önlük parası veremezsiniz

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-Sen), Sağlık Bakanlığı’nın giyecek yardımları kapsamında sağlık bölgelerindee yaptığı ödemelere tepki gösterdi. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Bir bardak çayın 25-30 lira olduğu yerde siz bir doktor arkadaşımıza bir teknisyen arkadaşlarımıza katılıyor da 35 lira önlük parası veremezsiniz. 8 liralık gecelik ücreti veremezsiniz. Yazıktır, günahtır” dedi.

Anka Haber Ajansı’na konuşan Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarına giyecek yardımı kapsamında yapılan ödemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ödemelerin yetersiz olduğunu söyleyerek Doğruyolların güncellenmesi gerektiğini söyledi. Doğruyol, “7 gün 24 saat hizmet veren sağlık çalışanlarımıza ödenen kılık kıyafet yardımı bugün maalesef komik bir durum düşmüştür. Kılık kıyafet yardımlarından aynı zamanda yüzde 20 ile yüzde 27 arasında gelir ve damga vergisi kesilmektedir. Bu kılık kıyafet yardımlarında şu anki yıl ödenen brüt olarak takım elbiseye 447 lira 99 kuruş, pantolon 94 lira, çoraplar 8 lira 64 kuruş, önlük 45 lira 20 kuruş, ayakkabı ise 126 liradır. Ve bu Fiyatlar brüt Fiyatlardır. Mesela yurtdışında 45 lira 20 kuruş denen önlüğün net ücreti 35 TL’dir. Yani 10 lirası buradan gidiyor” diye konuştu.

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR”

Başkan Doğruyol bölgedeki ilgili çözüm yolunu da şu sözlerle anlattı:

“Eğer sağlık çalışanlarına kılık kıyafet yardımı adı altında bir kalemde yılda bir kez ödeme yapıyorsanız bunun mutlaka acilen güncellenmesi gerekir. Örneğin bu oran asgari ücretin beşte biri oranında olabilir. Yani belli bir kriteri bağlamak adına üye. Memur maaş taban aylığı dayanıklına endekslenebilir. Ya da reel enflasyon oranı arttırılabilir. Tabii bu reel enflasyon mevcut hükümetimizin maalesef TÜİK’e yaptırdığı ısmarlama enflasyonlar değil, gerçekten reel gerçek enflasyon düzeyinde artırılsın ki bir işe yarasın. Bu verilen ücretler hiçbir işe yaramamaktadır. Bir bardak çayın 25-30 lira olduğu yerde siz bir doktor arkadaşımıza bir teknisyen arkadaşımıza katılıyor da 35 lira önlük parası veremezsiniz. 8 liralık gecelik ücreti veremezsiniz. Yazıktır, günahtır”