Sağlık çalışanları dayak yemek için değil şifa vermek için yetiştirildiler.

Birlik Sağlık Sen Giresun İl Başkanı Cengiz Saydere  Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinde yaşanan şiddet olaylarının ardından Basın açıklaması yaptı.

Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberleri gelmesin.Bu sefer sağlık çalışanları na yönelik şiddetin adresi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi. Hastanede beraber çalıştığımız  doktorumuz Opr. Dr. Mehmet Karadayı  ve üroloji servisi çalışanlarına yapılan fiziki ve sözel şiddeti kınıyoruz. Öncelikle Birlik Sağlık Sen adına Doktorumuz Opr. Dr. Mehmet Karadayı ve servis çalışma arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.

KÖKLÜ ÇÖZÜMLER ÜRETMELİYİZ!

İnşallah Yetkililer bu sefer de şiddet olaylarını kınamanın ötesine geçerek masaya yatırılıp bu olaylara köklü çözümler üretirler.

İnşallah çözüm bulunsunlar ki Çok kısa bir süre önce öldürülen Doktor Ekrem Karakayaları ,canice defalarca kurşunlanan Doktor Ahmet Dikmen gibi yüzlerce katliamlar yaşanmaz. 

ARTIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MAAŞLARI KAMUOYUNDA BU KADAR ÇOK TARTIŞILMAMALI 

Sağlıkta şiddet olaylarının çözümünde pek çok faktör önemlidir.Bunların başında Sağlık çalışanlarının görsel ve yazılı basında itibarsızlaştırılmasından tutun da Sağlık çalışanlarının tüm kamuda çalışan memurlardan az maaş almalarına rağmen her gün maaşlarına zam yağıyormuş gibi yaygara kopartılmasına varıncaya kadar pek çok faktör vardır. Bir çok kod varken birde gri kod uygulamasını devreye alınması çözümden uzaktır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET GÖSTERENLERE TEPKİ OLMADIĞI ZAMAN AYNI GÜN SALIVERİLMEKTEDİR

Kamuoyunda yerleşmiş memurun yakasını tutmak altı aydan başlar korkusunu tekrar kamuoyunda işleyerek Birlik Sağlık Sen olarak yıllarca savunduğumuz en önemli engelleyici unsurların başında şiddet olaylarına karışan vatandaşlara caydırıcı cezalar verilmesi gelmektedir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GEREKEN SAYGI KAMUOYUNDA OLUŞTURULMALIDIR.

Yöneticilerin hekim arkadaşları maddi veya manevi itibarsızlaştırmaktan derhal vazgeçilerek başta hekim olmak üzere diğer sağlık çalışanları sayısını Avrupa standartlarına uygun hale getirmek suretiyle sayıca artırılmalıdır.Böylece Hekimlerin önündeki uzun kuyruklar önlenmelidir.

SEVK ZİNCİRİ UYGULAMASINA GEÇİLMELİDİR

Bir diğer önemli önlemlerin başında ise sevk zinciri uygulamasına geçilerek birinci basamak zorunlu hale getirilmeli ve ikinci ve üçüncü basamakların iş yoğunluğu azaltılmalıdır.

YURTDIŞINDAKİ HEKİMLERİN DÖNMESİ İÇİN ÇABA SARFEDİLMELİDİR.

Yurt dışına giden hekimlerin ülkemize tekrar kazandırılması için çaba sarfedilmelidir. Savaş nedeniyle  ülkemize sığınan Suriyeli ve benzeri göçmenlerin ülkelerine gönderilerek sağlık sektörünün yükü hafifletilmelidir.

Hastanelerde bulunan jandarma ve polisler olaylara sözde değil  fiili olarak müdahale etmelidir.