Memur ikramiye istiyor.

23.06.2023
A+
A-

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almasına rağmen, bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir.

Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen  16 yıldan beri  toplu  pazarlık gündemine  girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir.

6772 sayılı kanun gereği 1956 yılından bu yana yani tam 67 yıldan bu yana, Cumhurbaşkanlığı Kararları ile  Kamuda çalışan işçilerimize her yıl aylıklarının yarısı tutarında ve yılda 4 kez ilave tediye yani ikramiye ödenmekte.

Toplu iş sözleşmeleri uyarınca da kamu işçilerine yılda iki kez birer aylıkları tutarında iki ikramiye ile vergi dilimi kayıplarını karşılayabilmek için de ayrıca da Denge Ödeneği ödenmektedir.

15 Haziran 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7316 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere (taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil) ilave tediyenin ilk yarısı 23 Haziran 2023’te, ikinci yarısı ise 18 Aralık 2023 tarihinde ödenecek. 2018 yılından itibaren de yaklaşık 12 milyon emeklimize bayram ikramiyesi ödenmekte

Devletin, ödeme kalemleri açısından çalışanları arasında ayrım yapması ücret adaletsizliklerini beraberinde getirmekte ve çalışma huzurunu da bozmaktadır. Kamu işçisine bayram ikramiyesi, ya da toplu iş sözleşmeleri uyarınca da kamu işçilerine yılda iki kez birer aylıkları tutarında iki ikramiye ile vergi dilimi kayıplarını karşılayabilmek için ayrıca Denge Ödeneği de ödenmekteyken kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte aynı ortamda çalışan memurlara bu güne dek hiçbir ödemenin yapılmaması, devleti temsil eden memurlara adeta üvey evlat muamelesi yapıldığının bir göstergesidir. İşçi kadrosunda görev yapan kamu çalışanlarımıza ikramiye, yol, yemek, vb. Pek çok kalemde ödeme yapılırken memura neden ödenmez ki?

Desek ki, memurların maaşları işçilerimize göre çok mu yüksek? ek ödemelere gerek duyulmuyor mu? Tam aksine, haziran ayı  itibarıyla teknik kadrosu olmayan, makam sahibi olmayan  pek çok memur kamuda çalışan işçilerimizin neredeyse maaşının yarısını almakta.

Memurlara ikramiye ödenmesi talebiyle ilgili konuyu sürekli gündemde tutan ve siyasi parti liderleriyle,  TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüşerek ikramiye taleplerini ilgili makamlara ileten BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) , bir önceki Genel Başkanı Sayın Bayram ZENGİN ve mevcut Genel Başkanı Sayın Alper ÖĞRETİCİ Memurlara ikramiye ödenmesiyle ilgili  Cumhurbaşkanlığı makamına tam 25 kez başvuruda bulunmuş. Cevap var mı? yok. Gelişme var mı? Yok.

Neden derseniz? Çünkü mevcut hükümetin kontrolünde olan, varlık sebepleri siyasi partiler olan sarı sendikaların böyle bir talepleri yok. Varsa da laf olsun, millet bizi pazarda görsün mantığıyla var.

Tüm bunları dile getirirken elbette işçi kardeşlerimiz neden ikramiye alıyor demiyoruz. En uygun ev kirasının 8-10 bin TL olduğu bu ortamda geçinebilmek oldukça zor. Ancak memurların durumu işçilerimizden kat be kat daha zor. Acilen ikramiye başta olmak üzere işçilerimize ödenen maaş harici ödemeler memurlarımıza da verilmelidir.