Doğruyol; Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım.


Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol 14 Mart Tıp Bayramı Münasebetiyle Bir Kutlama mesajı yayınladı. Mesajında Doğruyol ;

İlk 14 Mart Tıp bayramı kutlaması, İstanbul İngilizlerin işgali altındayken, Milli mücadelenin başlangıç tarihi olarak kabul edilen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışından yaklaşık iki ay önce, 14 Mart 1919 tarihinde yapılmıştır.
Kurtuluş savaşı mücadelemizde de çok önemli bir yeri olan 14 Mart tıp bayramının, 1919 yılında Tıbbiyeli Hikmet (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde bir gurup tıp öğrencisi tarafından hem Tıp Bayramı olarak hem de işgal kuvvetlerine karşı direniş maksadıyla kutlanmış, işgal kuvvetlerine karşı vatan topraklarının Türk toprağı olduğu, Okula Türk bayrağı asılarak vurgulanmıştır.
Henüz tıbbiye üçüncü sınıfta öğrenci olan Hikmet Bey, yakın arkadaşları ile beraber 14 Mart günü, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asar. İşgal kuvvetleri, asılan Türk Bayrağına müdahale eder, çıkan çatışmada Dr. Hikmet yaralanır.
14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının nedeni 14 Mart 1919’da yaşanan olaylardır. Yani İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmasından yaklaşık iki ay önce Tıbbiyeli öğrenciler işgal kuvvetlerine karşı tepkilerini koymaya başlamışlardı.
O nedenle 14 Mart sadece Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız için değil, milletimiz ve tüm vatandaşlarımız için çok önemli bir gündür.
İstanbul’da direnişi başlatan genç hekim adayı Tıbbiyeli Hikmet tıbbiyelileri temsilen Sivas kongresine de davet edilmiş ve katılmıştır.
Atatürk’ü Samsun’a götüren Bandırma vapurundaki 22 kişilik kurmay heyetinin içerisinde üç de hekim yer bulunmaktaydı. Bunlar Dr Albay İbrahim Tali (Öngören), Dr. Binbaşı Refik (Saydam) ve Dr. Yüzbaşı Behçet (Feyzioğlu) idi.
“Türküm, Doğruyum, Çalışkanım” diye başlayan andımızı yazan kişide Aynı zamanda başarılı bir iç hastalıkları uzmanı olan Dr. Reşit Galiptir.
Özetle; 14 Mart tıp bayramı hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık çalışanlarımızın bayramı olsa da, milletimizin de bayramıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bağımsızlığı karakter edinmiş başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart tıp bayramını kutlarım.