Sağlık çalışanlarına bir olumsuzluk daha.

Dün akşam saatlerinde bazı basın yayın organlarına yansıyan habere göre;

Sağlık Bakanlığının tüm personellerine yönelik tek elden yaptığı promosyon anlaşması, aylık 700 TL’den, 3 Yıllık toplamda 25.200Tl. Peşin.1800Tl nakit para puan, 6. Ayda 1000 TL para puan, 12. Ayda 1000 TL para puan olmak üzere toplamda 29000 TL ye anlaşıldığı ve ödemenin 15 Ocakta gerçekleşeceği yönünde ve anlaşmanın Ziraat Bankasıyla yapıldığı haberleri yayınlandı.

30 İlin sözleşmesinin 1 Ocak tarihi itibarıyla sözleşmesinin bittiği, sözleşmesi biten illerin hangi iller olduğunun açıklanmadığı, 15 ilin özel bankalarla anlaşma yaptığı, üç beş ay, ya da 2-3 yıl sonda sözleşmesi bitecek olanların durumu ne olacak gibi karmaşık bir durum ortada. Madem öyle promosyonlarla ilgili bir kriter belirlenseydi. Mesela; yıllık bir bürüt asgari ücret gibi. Bundan sonraki yıllarda da bu tartışmalardan arındırılmış olurduk.

Her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, gerçeklik payının yüksek olduğu bir haber olduğunu düşünmekteyiz.

Eğer haber doğruysa, mevzuat gereği anlaşmanın bakanlık yetkilileri ve yetkili sendikanın yani Sağlık Sen’in de olduğu bir komisyonda görüşülmüş olması gerekir. Bu güne kadar yetkili sendikadan bir ses çıkmadığına göre, bakanlık yetkili sendikayı yok saymış olabilir mi? diye düşünmeden geçemiyoruz.

Farklı kurumlarımız tarafından bu güne dek yapılmış olan promosyon anlaşmalarının limitlerinin daha yüksek olması, ve bakanlığın yaptığı anlaşmanın daha düşük ve belli bölümünün para puan olarak verilmesi maalesef sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu bozmuştur. Tüm çalışanlarımız beklemektelerdi ki, Sağlık Bakanlığımızın tek elden yapacak olduğu promosyon anlaşması oranı daha yüksek olsun.

Daha az çalışanı olan kurumların daha yüksek rakamlarda promosyon alması yüzbinlerce çalışan adına yapılan promosyon anlaşması rakamının daha düşük olmasının bir izahının da olması gerekir diye düşünüyoruz. Yoksa sağlık çalışanlarımızın kafası daha çok karışacak.