Enflasyonun Faturası İşçi Memura Kesildi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı ve BASK Genel Başkan Yardımcısı Ahmet DOĞRUYOL
Kasım Ayı Enflasyonu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

TÜİK verilerine göre, Mayıs 2021’den bu yana yaklaşık 18 aydan bu yana sürekli yükselişte olan yıllık enflasyonda ilk kez kasım ayında düşüş yaşanmış olup, TÜFE (tüketici fiyatları) kasım ayında aylık olarak yüzde 2.88, yıllık olarak ise yüzde 84.39 yükselmiş.

ALIM GÜCÜMÜZ HER GEÇEN GÜN DÜŞMEKTE.


Bağımsız araştırma şirketi olan ENAG’ın aktardığı verilere göre ise kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 4,24 artarak, yıllık bazda yüzde 170 seviyelerine yükselmiş.
Mevcut hükümet tarafından vergi, harç, trafik cezası vb. kalemlere yapılan artış ise, %122.9.
Karşımıza çıkan üç ayrı enflasyon hesaplamasının hangisi doğrudur bilemiyoruz.
Bildiğimiz tek gerçek, alım gücümüz her geçen gün düşmekte.

MAALESEF ARTAN ENFLASYONUN FATURASI HER ZAMAN İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ VE KÜÇÜK ESNAFA ÇIKMAKTADIR.


Diyelim ki, TÜİK verileri doğru. O zaman vergi, harç, ceza vb. kalemlere yapılan zam oranını neden %122.9? İşçi, memur, emekli, asgari ücretliye de en azından vergilere cezalara yapılan zammı yapalım ki, sabit ücretlilerin cebindeki paranın alım gücü düşmesin. Maalesef artan enflasyonun faturası her zaman işçi, memur, emekli, asgari ücretli ve küçük esnafa çıkmaktadır.

DEVLETİN VERGİ YÜKÜNÜ SABİT ÜCRETLİLERE DEĞİL VERGİ BORCU SİLİNENLER ÇEKSİN.


Kasım ayı enflasyonun düşük çıkmasının altında sabit ücretlilere ocak ayında yapılacak olan maaş artışlarının düşük olmasının hedeflenmesi olabilir mi? Diye düşünmeden geçemiyoruz.
Eğer sabit ücret ile geçinen vatandaşlarımızı enflasyona karşı korumak istiyorsak, yüksek enflasyonun olduğu zamanlarda, maaşların her ay enflasyona göre hesaplanması gerekir ki, alım gücü düşmesin.
Bu arada maaş zamları öncesi son ay olan aralık ayı enflasyonunu da merak etmiyor değiliz.
Elbette devletine milletine seven, sahip çıkan çalışanlar olarak bizde isteriz ki, enflasyon düşük çıksın. Ancak yüksek enflasyon dönemlerinde fatura her zaman işçiye, memura, emekliye kesilsin istemiyoruz. Devletin gelir yükünü sabit ücretliler değil, milyarlarca TL’lik vergi borcu silinenlerde çeksin ki, bir nebzede olsa adalet olsun.