Sevgi Akarsu’ nun Yanındayız.

ANAYASAL HAK ENGELLENMİŞTİR
Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı ve Ahmet DOĞRUYOL Sevgi Akarsu’nun istifa ettirilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.Yaptığı açıklamada Doğruyol Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevgi Akarsu’nun, asistan hekimlerin anayasal hakları olan 15 Eylülde yaptıkları hak arama eylemine katılmalarını engellemediği için yöneticiler tarafından yapılan baskıya dayanamayarak istifa ettiği, sosyal medyada yayınlanan görüntüler ve bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberlerde görülmektedir.

SEVGİ HOCANIN İSTİFAYA ZORLANDIĞI İDDİA EDİLMEKTEDİR.
15 Eylül tarihinde yapılan iş bırakma eylemi için, Dekanlık ve başhekimliğin birçok anabilim dalı başkanına talimat vererek asistanların grev yapmasına izin vermemelerini, eyleme katılanların isimlerinin bildirilmesini ve iş bırakan asistanlar hakkında işlem yapılması talimatı verdiği, Akarsu’nun asistanların kararına katılmadığını ancak iş bırakmanın yasal hakları olduğunu, onlara engel olamayacaklarını dile getirmesi üzerine, asistanlara müdahale etmediği için istifaya zorlandığı iddia edilmektedir.

BİZ SEVGİ HOCAMIZIN YANINDAYIZ
Seçimle göreve gelen Ana Bilim Dalı Başkanının mobbingle istifa ettirilmesi üzücüdür. Biz hocalarımızdan ve çalışanlarımızdan haksızlık ve hukuksuzluk karşısında durmalarını, bu gün Sevgi Hocaya yapılanın yarın bir başka bölüm başkanı yada başka bir çalışanımıza yapılmayacağının hiçbir garantisinin olmadığını ifade etmek isteriz. Ayrıca son birkaç yılda pek çok istifa ve görev değişikliklerinin olduğu ifade edilmektedir. Başhekimlik makamına getirilip, kısa sürede görevden alınanlar, branşında en iyi olan ülkemizde sayılı tecrübeli hocaların bile bölüm başkanlıklarından istifa ettiklerini ya da ettirildiklerini şahit oluyoruz.
Biz Birlik Sağlık Sen olarak Sevgi hocamızın ve çalışanlarımızın yanındayız.