Gençlere bir özür borcunuz var!

10.08.2022
A+
A-

Konumuz pek yabancı olmadığımız KPSS’de soru çalma meselesi.

Gün geçmesin ki merkezi sistemle yapılan sınavlarda bir olumsuzlukla karşılaşmayalım.

Hepimizin bildiği gibi son yaşanan sınav olumsuzluğu, 31 Temmuz tarihinde yapılan KPSS sınavı. Sınavda bazı soruların Yedi iklim Yayıncılık’ın deneme sınavındaki sorularla aynı olduğu iddiaları üzerine yaşandı. Tabi sorular çalındı mı? Sınav sorularını hazırlayanlar ilgili dershanenin sorularını hiç değiştirmeden alıp, sınav soru su mu yaptılar? Ya da dershaneyle iş birliği içerisinde olup, sınav sorularını hazırlayan kişi yada kişiler dershaneyle diyalog kurarak dershanenin sorularının aynısını mı sordular belli değil. 

Belli olan, ortada olan bir tek gerçek var. Binlerce öğrencinin hayallerinin yıkıldığı, adalete olan güvenlerinin sarsıldığı, zamanlarının boşa harcandığı.

Yeri gelmişken ifade edelim sınav sorularını çalmak, çaldırmak, dışarı sızdırmak nasıl ki, kabul edilmeyecek bir durumsa mülakatla memur almakta aynı şeydir. Birileri bir şeyleri konuşurken, yaptıkları uygulamalarla siyasetten uzak, torpili olmayan gariban gençlerimizin hakkını yediğini de unutmamalıdır.

Tabi ülkemizde ilk yaşanan soru çalma, soru çalmaya bağlı sınav iptali sadece bu sınavda yaşanan değil.

Mesela 1973 yılında Üniversite Yerleştirme Sınavı, sınavdan önce soruların çalındığı gerekçesiyle iptal edilmiş.

1992  yılında Anadolu Liseleri Sınavı, Hürriyet gazetesi muhabiri Saygı Öztürk’ün, 23 Mayıs 1992 tarihinde gerçekleştirilecek Anadolu Liseleri sınavı sorularının bulunduğu kitapçığın para karşılığı satıldığını iddia etmesi, sınavdan bir gün önce kitapçığın ele geçirdiği iddiasını noter aracılığıyla tasdik ettirmiş. Ve sınav iptal edilmiş.

1999 yılında yapılan öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı öncesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Bağlarbaşı’ndaki kampüsünde soru kitapçıklarının bulunduğu çuvaldan iki kitapçık çalınmış ve sınav iptal edilmiş.

2009 yılında yapılan Polis Meslek Yüksek Okulları Öğrenci Adaylığı Sınav sorularının, bazı dershanelerde öğrencilere deneme testi olarak çözdürüldüğü iddiası üzerine de polis okulları sınavı iptal edilmiş.

Bir diğer iptal de 2010 yılında yapılan KPSS’de gerçekleşmiş.

Sınav öncesinde sorular sızdırılmış, yüzlerce aday da tüm soruları doğru yanıt vermiş, o dönemde konuyu dile getiren, konunun üzerine giden, o dönemde Türkiye Kamu Sen’in Genel Başkanlığı görevini yürüten Sayın İsmail KONCUK, KPSS’de soruların sızdırıldığını belgeleriyle ortaya koyarak, kamuoyuyla paylaşıp, KPSS ile ilgili belge ve bilgileri Savcılığa vermişti. Koncuk iddialarında; 2010 yılında yapılan KPSS sınavında,  eğitim bilimleri, genel yetenek ve genel kültür testlerinde geçmiş yıllara göre net yapanların sayısının çok yüksek olduğunu, hatta eğitim bilimlerinde 500 kişinin tam net yaptığını,  daha sonra ÖSYM,  -nasıl bir savunmaysa- eğitim bilimlerinde 500 değil, 350 kişinin tam net yaptığını açıklamıştı. Tüm bu iddialar üzerine dönemin ÖSYM başkanı, Ünal YARIMAĞAN, “mutsuz insanların feryadı” şeklinde bir açıklama yaprak hırsızlığı savunmaya çalışmıştı. Sonuçta, Ünal YARIMAĞAN, iddiaların ardından görevinden istifa etmişti. Yerine ise Ali Demir önce vekaleten sonra da asaleten atanmış. Ali Demir’in başkanlığı döneminde yapılan 2011’deki KPSS’de ise şifre skandalı patlak vermiş, cevapların sorulara gizlendiği iddia edilmiş. Önce bu iddiaları reddeden Demir, daha sonra ise “Şifre var ama kopya yok” gibi saçma bir savunma yapmıştı.

Savcılık ise tamamladığı soruşturmada sınavda suç unsuru bulunmadığına hükmederek, takipsizlik kararı vermiş. Merkezi sistemle yapılan bir sınavda neden şifre konur anlamak mümkün değil tabi.

2011  Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı 2. Aşama sınavındaki 100 sorudan 75’inin, bir önceki yıl yapılan sınavda çıkmış sorular olduğu belirlenmiş.

2017 yılında “Yeni Nesil Terör: FETÖ’nün Analizi” başlığıyla yayımlanan bir Polis Akademisi raporunda, 2000-2013 yılları arasında KPSS, ÖSS, ALES, Askeri Liseler, YDS sınavları gibi ÖSYM koordinatörlüğünde yapılan tüm sınav sorularının Gülen örgütlenmesi tarafından çalındığı bildirilmiş.

İptal edilen sınavlarla ilgili tarihlere bakarsak, 1973, 1992, 1999 ve sonrası diye ayırabiliriz. Birde o günlerin teknolojisiyle bu günün teknolojisini kıyaslamak mümkün değil.

Sınav sorularını çalmak, çaldırmak, göz yummak, savunmak kul hakkıdır. Tıpkı, MÜLAKATLA MEMUR ALMAK gibi. Bilesiniz.