3600 Memuru Mutlu Etmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarının uzun süredir beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinin detaylarını paylaştı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ek gösterge artışıyla çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz sözü tutuyoruz. Kamu çalışanları lehine bir fedakârlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık” dedi ve düzenleme yeni yılda yürürlüğe gireceğini söyledi. 3600 ek gösterge müjdesine yönelik değerlendirmelerde bulunan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL ise düzenlemede geç kalındığını belirterek düzenlemenin yeni sorunları da ortaya çıkaracağını söyledi.

“Tüm memurların ek gösterge sorunu çözülmeli”

BASK İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın ise “BASK olarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğinin belirli meslekler için değil öğrenim durumuna göre tüm kamu çalışanlarını kapsaması gerektiğini ifade etmiştik. Ek gösterge eğitim durumuna göre tüm kamu çalışanlarına verilmelidir. İlkokul ve ortaokul mezunlarına 2000, lise ve dengi okul mezunlarına 2200, ön lisans mezunlarına 3000 ve üniversite mezunlarına 3600 ek gösterge verilmeli, böylece kamuda görev yapan tüm memurların ek gösterge sorunu çözülmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ek gösterge düzenlemesinin detayları net olarak belli değildir. İlgili düzenleme kanun teklifi olarak verildiğinde detaylar daha da netleşecektir. Ek gösterge değişikliği ile ilgili yapılan açıklamadan anladığımız kadarıyla; Polis, Hemşire, Din görevlisi ve öğretmen olarak görev yapan kamu çalışanlarına üniversite mezunu ve birinci derece ise 3600 ek gösterge rakamı uygulanacak” diye konuştu.

“20 yıllık kayıpları karşılamaz”

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da sağlık çalışanlarına yönelik henüz bir netlik olmadığını belirterek “Tüm memurlar düzenlemeden aynı şekilde okul ayrımı yapılmadan faydalanmalı.  Memurların 20 yıllık süreçteki kayıplarını bu düzenlemenin karşılaması mümkün değil. 2002 yılında bir hemşire arkadaşımız yaklaşık üç asgari ücrete tekabül eden maaş alırken bugün aldığı ücret ortada. Bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Memurların 20 yıllık kayıplarını yapılan hiçbir iyileştirme bugünün şartlarında karşılayamaz” dedi.