Memura Bayram İkramiyesi

12.04.2022
A+
A-

Her dini bayram öncesinde olduğu gibi Ramazanın girmesiyle Ramazan Bayramı öncesinde de emeklilerimiz bayram ikramiye alacaklar. Henüz bayram ikramiyesinin ödeme tarihleri açıklanmadı ama bayram ikramiyeleri artacak mı? Ne zaman ödenecek? Memurlara neden ödenmiyor gibi tartışmalar çoktan başladı.

İlk kez 2018 yılında emeklilerimize 1000 TL olarak ödenen bayram ikramiyesinin bu günün şartlarında ekonomik olarak çok bir önemi yok belki. Ancak, geçim zorluğu içerisinde olan emeklilerimiz ve ikramiye ödenmesini talep ettiğimiz memurlar için azda olsa bayram ikramiyesi önemli.

2018 yılında 1000 TL olarak ödenmeye başlayan bayram ikramiyesi, geçtiğimiz yıl 1100 TL ye yükseltilmişti. Ramazan ayının girmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen bayram ikramiyesinin yeniden güncellenmesi konusunda öneriler de gündemde.

2018 yılında verilmiş olan 1000TL’lik bayram ikramiyesini alım gücü olarak bu günle kıyaslarsak, 2018 yılının ocak ayında bir emeklimiz kendisine ödenen 1000 TL ile yaklaşık 270 Dolar ve 5 gram altın alabiliyorken bu gün 1 gram altın alabiliyor.

2018 de 1000 TL’nin bu günkü karşılığı ise yaklaşık 4000TL.

Bu sene enflasyonda yaşanan hareketlilik ve alım gücünün düşmesi üzerinden düşündüğümüz zaman bu sene verilecek rakamın en düşük emekli maaşına çekilmesi ve bayram ikramiyesinin önümüzdeki yıllarda da en düşük emekli maaşına endekslenmesi gerekir ki, emeklilerimiz ne alacağını bilsin.  Emeklilerimiz, bundan sonraki süreçte, her dini bayram öncesinde hükümetlerin insafına bırakılmasın.

2022 Ocak ayında, memur emeklilerimizin maaşında ek zam ile birlikte yüzde 30,5 oranında artış olurken, ek zamdan yoksun bırakılan işçi ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylığında yüzde 25.47 oranında artış gerçekleşmişti. 11 milyonu aşkın işçi, esnaf ve çiftçi emeklisi %2,5’luk ek zamdan da yararlandırılmadı.

Yani emeklilerimiz için bayram ikramiyesi oldukça önemli.

Emeklilerimiz için ödenen bayram ikramiyesi, son yıllarda alım gücü oldukça düşen memurlarımıza neden verilmesin ki?

4 Milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın kamu görevlisi emeklisini ve aileleriyle birlikte ise 20 milyonu aşkın insanımızı doğrudan ilgilendiren ve etkileyen 2022 ve 2023 yılları maaşlarının belirlenmesi için 2021yılında yapılan toplu sözleşmelerin görüşülen maddelerinin bir tanesi de memurlara ödenmesi istenen bayram ikramiyesiydi.

Yetkili sendika Memur- Sen’in Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenmesini istediği ikramiyeye ne olduysa bir anda unutuldu. Neden mi?

Memur sendikalarında, iş kolunda çalışanların %1’ini üye yapmamış olan sendikaların sendika üyelerinin sendika tazminatından faydalandırılmaması karşılığında tüm talepler bir anda unutuldu.

Elbette unutulan sadece bayram ikramiyesi olmadı.  3600 ek gösterge, taban aylığa istenen 600 TL seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı gibi talepler de unutuldu.

5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde memurlar adına hiçbir getiri elde edemeyen yetkili sendika toplu sözleşmelerin 6.sında da memurlar adına hiçbir getiri sağlayamadı maalesef.

Özetle;

Her geçen gün alım gücü düşen memurlarımıza bayram ikramiyesi ödenmeli. Yetkili sendika ya da hükümete destekleyen sendikalarda toplu sözleşmelerde tiyatro oynamaktan, kendi menfaatlerini korumaktan vazgeçerek memurun hakkını hukukunu korumak için mücadele etmeli.

Diğer yandan; Türk-İş tarafından 35 yıldan bu yana düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk” sınırı verilerine göre, 2022 Mart ayında

 Açlık sınırı 4.928 TL, Yoksulluk sınırı ise 16.052 TL

Kamu görevlilerimizin ortalama maaşı ise 6.500 TL iken kamu çalışanlarının yarısının aldıkları ücret, yoksulluk sınırının altında, açlık sınırının bir tık üzerindedir. Bu gidişle önümüzdeki yıllarda da açlık sınırının altında kalacağı ortadadır.

Memur ve emeklilerine ocak ayında yapılmış olan maaş zammı erimiş, memur alacaklı hale gelmiştir.

Bundan dolayıdır ki, memur ve memur emeklilerinin maaşları her ay enflasyon farkıyla birlikte ödenerek bayram ikramiyesi de ödenmelidir ki ekonomik kayıpları kısmen karşılanabilsin.