Bir Doktorumuzu daha kaybettik.

08.02.2022
A+
A-

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ali Resmi Eruçman. Kendisini Nevvar Salih İşgören

Alsancak Devlet Hastanesinde tanıdık ve uzun yıllar mesai arkadaşlığı yaptık. Onu tanıyanlar, bilenler Mütevazi yapısını ve mesai arkadaşları başta olmak üzere, sağlık çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza yardımcı olma gayretini unutmayacak.

Emekli olalı henüz bir yıl kadar olmuştu ki, 63 yaşında,  evinde oturur halde ölü bulunuyor. Emekli olduktan sonra köşeye çekilip, emekliliğin tadını çıkarmak yerine, üç beş vatandaşımızın daha derdine çare olabilir miyim? Derdiyle emekli maaşından feragat ederek,  Eşrefpaşa Belediye hastanesinde çalışmaya başlıyor. Mesaisine gelmemesi üzerine, yine eski mesai arkadaşlarımızdan olan Eşrefpaşa Belediye hastanesi başhekimi Genel Cerrah Sayın Devrim Demirel ve mesai arkadaşlarının evine ulaşması sonucunda evinde ölü bulunuyor. Ölüm sebebinin muhtemelen kalp krizi olduğu yönünde bilgiler mevcut. Duyduğumuz, bildiğimiz, gördüğümüz ve çeşitli kaynaklardan okuduğumuz kadarıyla da, maalesef son zamanlarda kalp krizinden hayatını kaybeden vatandaş sayımızda da önemli oranda artış olduğu ifade edilmekte.

Genel itibarıyla yapılan araştırmalar koronavirüs salgınının pik dönemlerinde kalp krizinden yaşam kaybı olasılığının önceki yıllara göre daha fazla olduğunu, koronavirüs pandemisinin pik dönemlerinde bulaş korkusu nedeniyle kalp hastalığı nedenli hastaneye başvurularda yaklaşık  %20 azalmanın, pandeminin stabil seyrettiği dönemlerde ise hastaneye başvuruların tekrar artmaya başladığı, hastanelere başvuran kalp krizi hastalarının daha genç olduğu ve kalp krizinden yaşam kaybı oranlarının ise önceki dönemlere göre 2,4 kat fazla olduğu da ifade edilmekte. Tabi kalp krizinin pek çok sebebinin olabildiği gibi, stresinde kalp krizini etkileyen etkenlerden

bir tanesi olduğu bilinmekte. Hayatını kaybeden Uzman Dr. Ali Resmi Eruçman ile ilgili bir gazetenin köşe

yazarı “Bornova Anadolu Lisesinden 1977 yılında birlikte mezun olduğu dönem arkadaşlarını belediyeye dolduran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir BALLI atamaya daha imza attı. Soyer, BAL’dan dönem arkadaşı olan kadın doğum uzmanı Dr. Ali Resmi Eruçmanı Alsancak Devlet Hastanesinden Eşrefpaşa Belediye Hastanesine transfer etti” Eruçmanla birlikte hastanedeki Soyerin dönem arkadaşı hekim sayısı 3’e yükseldi.” Diyerek Bornova Anadolu Lisesinden 1977 yılında mezun olan dönem arkadaşlarını belediyeye doldurdu deyip, doldurulan doktor sayısının 3 olduğunu ifade etmek nasıl bir şeydir biz anlamadık. İlimizde yada ülkemizde her meslek gurubundan aynı hastanede yada farklı kurumlarda okul arkadaşlarının olması doğaldır. Söz konusu olan yerleşim yeri kendi illeriyse bu oranın daha yüksek olmasından daha doğalı ne olabilir ki?

Her geçen gün Devlet Hastanelerinden istifa ederek özel hastanelere geçen, yurt dışına giden binlerce doktorumuz varken,  62 Yaşında emekli olmuş bir uzman Doktorun evinde oturması yerine üç beş gariban vatandaşa hizmet etmesinden daha güzel bir şey olabilir mi? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 1977 liseden dönem arkadaşı olan Dr. Devrim Demirel’i de hastanenin başhekimliğine

getirdiğini yazan köşe yazarı, aynı zamanda çift maaş verecek mi diye soruyor. Bilinmesinde yarar vardır ki,  İzmirde Belediyeye bağlı olarak çalışan Eşrefpaşa Belediye hastanesi Sağlık Bakanlığındaki hastanelerde olduğu gibi performans üzerinden çalışmıyor. Yani belediye hastanesinde çalışan Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımızın maaşlarına ilaveten verilen bir ek ödeme bulunmuyor. Dolayısıyla belediye hastanesinde çalışan doktorların mağduriyetlerinin giderilmesi çerçevesinde belediye şirketlerinde iş yeri hekimliği görevi verilerek , ek ücret ödeniyor. Aynı zamanda emekli olup belediye hastanesinde çalışanların emekli maaşının kesildiğini, hastaneden aldığı maaşın emekli maaşından sadece 1500-2000 TL kadar farklı

olduğunu da söylemeye gerek var mı bilmiyorum. O köşe yazarı arkadaşın yazdığı yada anladığı gibi rahmetli Ali Resmi Eruçman  bir yerden aldığı maaş kesilmeden diğer taraftan maaş alanlardan değildi.

Mesela Eşrefpaşa Belediye Hastanesiyle N.S.İ. Alsancak Devlet Hastanesi arasında yapılan protokolle Eşrefpaşa Belediye Hastanesinin bazı ameliyatlarının, Alsancak Devlet Hastanesi ameliyathanesinde yapılması, yapılan işbirliği ne kadar güzel. Vesile olanları tebrik ediyorum. Sonuçta yapılan hizmet vatandaşa. Önemli olan eleştirmiş olmak için eleştirmek, yada bir tarafın yaptığı yanlışları örtme gayretiyle eleştirmek değil, her zaman, her şart ve ortamda doğruları söyleyebilmek.