Memur maaşları asgari ücrete verilen zam oranına endekslensin.

05.01.2022
A+
A-

Memur ve emekli maaşlarının artışında baz alınan enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanı Memur ve memur emeklilerinin maaşlarını da açıkladı.

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasıyla birlikte , memur ve memur emeklilerinin açıklanan enflasyon farkıyla birlikte alacakları zam oranı da netleşmiş oldu.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarının belirlenmesinde, mevcut hükümetle ile toplu sözleşme masasına oturan yetkili sendikanın 2021 yılı ağustos ayında yaptığı toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerinin, ilk ay için %5 zam alması gerekiyordu.

Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklanmasıyla birlikte memur maaş zamlarına yapılacak zamda belli oldu. 2021 yılının son ayında hükümet yetkililerinin enflasyon beklentisi, aylık yüzde 8.54, yıllık yüzde 30.05 ti.

Beklentiler tutmadı ve tüketici fiyatları aylık yüzde 13.58, yıllık yüzde 36.08 arttı. Beklentinin üzerinde gelen yıllık enflasyon son 19 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Aylık enflasyonda ise 1994 nisan ayından bu yana en yüksek seviye kaydedildi.

Tabi açıklanan enflasyon rakamları, beklentilerin üzerinde bile çıksa, vatandaşın cebine yansıyan enflasyon rakamları değil. Vatandaşın gözünde inandırıcılığı kalmamış olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıklamış olduğu rakamların geçeği yansıtmadığını hemen her kesim ifade ediyor.

Açıklanan enflasyon rakamlarına göre yapılan hesaplama, 2022 yılı için memur ve memur emeklilerinin maaş artışı, ilk 6 ayı için yüzde 28 oranında olması öngörülürken, Sayın Cumhurbaşkanının 2022 yılı ilk 6 ayı için yüzde 5 olan maaş zammını yüzde 7.5 olarak güncellemesiyle birlikte memur ve memur emeklisine 2022 yılı ocak ayında yüzde 30.5 oranında zam yapılmış oldu.

Yukarıda yazdığımız bilgilere göre, memur ve memur emeklisi vatandaşlarımızın anlaması gereken bence memur maaşlarının belirlenmesinde yaklaşık bir milyon üyesi olan yetkili sendikanın hiçbir etkinliğinin olmadığıdır.

Memur Sen sendikasının yetkili olduğu günden bu güne kadar yapılan toplu sözleşmelerin hemen hepsinde imzalanan maaş zamları, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının altında kaldı ve zam oranları TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının oranına yükseltildi. Yetkili sendikanın 2021 yılı için imzaladığı zam oranı %3 + %3, 2022 yılı için %5 +%7 ne görüyorsunuz? Yani, toplu sözleşmede imzaladığınız aldığınız zam, enflasyonun altında kalıp sözde enflasyon oranına yükseltiliyorsa, yaptığınız toplu sözleşmenin hiçbir manası yoktur. Bu güne dek, her iki yılda bir memur maaşlarının belirlenmesi için, her iki yılda bir ağustos ayında yapılan görüşmelerin ve sonucunda yapılan toplu sözleşmelerin hiçbir manasının olmadığı gibi.

Enflasyon oranında verilen zam sıfır zam demektir. Memur ve emekli maaşını enflasyon karşısında korumak demektir. Maaşın alım gücünün düşmesini engellemek demektir ki, ülkemizde yaşayan hemen herkes biliyor ki TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları vatandaşın cebine yansıyan reel enflasyon rakamları da değildir.

Bu ne demektir? Her geçen gün memur ve emekli maaşlarının alım gücünün düşmesi yani fakirleşmesi demektir.

Eğer toplu sözleşme masasına oturup, sadece memurun gazını alma çabasıyla zam pazarlığı yapıyorsanız yapmayın. Yaptığınız pazarlığınızın birinci kuralı enflasyona ek maaş zammı olarak devam etmelidir. Yoksa yaptığınız pazarlıklar komediye döner. 2022 ve 2023 maaş zamları için yaptığınız toplu sözleşmenin daha uygulama tarihi bile gelmeden ortalıkta EK PROTOKOL diye gezersiniz. Bakın ek protokole bile gerek kalmadan Sayın Cumhurbaşkanımız %5 olan ocak ayı toplu sözleşmesini %2,5 daha artırarak %7,5 a a çıkardı.

Sayısal olarak yetkili, ancak sendikacılık olarak mevcut hükümetin üzerinde hiçbir etkisi olmayan, yetkili sendikanın ve destek veren memurlarımız sayesinde, memurlarımızın maalesef her geçen gün fakirleşmektedir.

Her şeyi bir kenara bırakalım. Son iki yılda asgari ücrete yapılan, %21.56, ve %50’lik maaş artışları memur maaşlarına yapılsaydı bile kısmen faydası olabilirdi.

Sonuç olarak; Memur maaşları erimeye, memurlar fakirleşmeye devam ediyor.