İzmir Çeşmede Görev yapan Sağlık Çalışanlarımız Maaşları Kadar Kira Ödüyorlar

Türkiye’nin turizm cenneti Çeşme’de ortalama 5 bin lirayı bulan ev kiraları nedeniyle memur ve sağlıkçılar nakillerini istiyor. Sağlıkçılar, depreme dayanıksız lojmanların bir an önce yıkılıp yenisinin yapılmasını bekliyor.

İzmir’in Çeşme ilçesinde kira fiyatlarının yüksek olması, kalacak uygun fiyatlı yer bulamayan sağlık çalışanlarının başka ilçelere nakil istemesine neden oluyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Çeşme’de en düşük kiranın 5 bin lira civarında olduğunu söylerken, sağlık çalışanları ise depreme dayanıksız olduğu için 5 yıldır atıl durumda kalan lojmanların bir an önce yıkılıp yenisinin yapılmasını istiyor. Sağlık çalışanları Çeşme merkez ve Alaçatı Mahallesi’ndeki 8 dairelik lojmanın yaklaşık 5 yıl evvel ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesiyle boşaltıldığını söyleyerek, “Uzun süre atıl kalan lojmanların yıkım ihalesi yeni tamamlandı ve önümüzdeki günlerde lojmanların yıkılması bekleniyor” iddiasında bulundu. Var olan lojmanların depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılması ve başka bir lojmanın da olmaması nedeniyle Çeşme’deki uçuk kira fiyatlarıyla karşı karşıya bırakılan sağlık çalışanları, kalacak yer sorununun çözülmesini istedi.

HAYAT PAHALILIĞI

Turistik ilçelerin pahalılığı nedeniyle memurun geçinmekte zorlandığını dile getiren Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Aynı durum Çeşme’de de geçerli. Özellikle kiraların çok yüksek olması nedeniyle kalmak istemiyorlar. Sürekli personel sirkülasyonu oluyor. Durum böyle olunca lojmanlar büyük yarar sağlıyor” sözlerini kaydetti. Yıkımı bekleyen Çeşme ve Alacatı’daki sağlık lojmanlarına ilişkin de güçlendirme yapılabileceğine dikkat çeken Doğruyol, “Sonuçta o lojmanlar 30 Ekim İzmir depremini atlatmış. Demek ki güçlendirmeyle de korunabilirmiş” dedi.