Memur maaş zamlarında hüsran

01.09.2021
A+
A-

Asıl hüsran olan ne biliyor musunuz? Memurlarımızın neredeyse yarısını temsil eden sendikaların, nereyse hiçbir istekleri olmayan toplu sözleşmeden mutabakatla ayrılmış olmaları. Bari uzlaşmayla kalkmasaydınız da, biz istedik alamadık demeye yüzünüz olsaydı. Yaklaşık 4 milyon memur, 2,5 milyon memur emeklisiyle 6,5 milyon, aileleriyle birlikte 25 milyon nüfusu ilgilendiren bir toplu sözleşme. Bizim hiç umutla bakmadığımız, ancak pek çok memur ve memur emeklisinin umutla bekleyişi, her zaman olduğu gibi maalesef yine hüsranla son buldu. Her iki yılda bir, 5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde geçen 10 yılda, 6. Dönem toplu sözleşmelere iki yıl daha eklendi. Bizler sendikal faaliyetlerin içinde olduğumuz için oynanan tiyatronun sonucunu görüyorduk da, olan yine umutla bekleyen arkadaşlarımıza oldu.
Enflasyon karşısında her geçen gün eriyen maaşlarla, düşen alım gücüyle, bu günün şartlarında yüzde 50 zam verseniz bile, maaşları 20 yıl öncesinin alım gücüne getirmeniz zor. 2022’nin ilk altı ayı yüzde, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 zam vermekte nedir?
Mevcut hükümetin 2021 yılı başında devletin gelirlerine yüzde 25 zam yapmışken, memura yüzde 12 zam vermekte nedir? Asgari ücrete yüzde 21.56, kamuda Asıl hüsran olan ne biliyor musunuz? Memurlarımızın neredeyse yarısını temsil eden sendikaların, nereyse hiçbir istekleri olmayan toplu sözleşmeden mutabakatla ayrılmış olmaları. Bari uzlaşmayla kalkmasaydınız da, biz istedik alamadık demeye yüzünüz olsaydı. Yaklaşık 4 milyon memur, 2,5 milyon memur emeklisiyle 6,5 milyon, aileleriyle birlikte 25 milyon nüfusu ilgilendiren bir toplu sözleşme. Bizim hiç umutla bakmadığımız, ancak pek çok memur ve memur emeklisinin umutla bekleyişi, her zaman olduğu gibi maalesef yine hüsranla son buldu. Her iki yılda bir, 5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde geçen 10 yılda, 6. Dönem toplu sözleşmelere iki yıl daha eklendi. Bizler sendikal faaliyetlerin içinde olduğumuz için oynanan tiyatronun sonucunu görüyorduk da, olan yine umutla bekleyen arkadaşlarımıza oldu.
Enflasyon karşısında her geçen gün eriyen maaşlarla, düşen alım gücüyle, bu günün şartlarında yüzde 50 zam verseniz bile, maaşları 20 yıl öncesinin alım gücüne getirmeniz zor. 2022’nin ilk altı ayı yüzde, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 zam vermekte nedir?
Mevcut hükümetin 2021 yılı başında devletin gelirlerine yüzde 25 zam yapmışken, memura yüzde 12 zam vermekte nedir? Asgari ücrete yüzde 21.56, kamuda Seyyanen zam yok….
Vergi diliminin yüzde 15 te sabitlenmesi yok…
2018 de söz verilen 3600 ek gösterge yok….
Sözleşmeli çalışmaya sonlandırma kadro yok…
Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi yok…
Her şey ayna gibi ortadayken birde yetkili sendika bu tabloyu başarı olarak sunuyor ya, şahsen ben anlamıyorum. Anlayan memurlarımız varsa, bize de, anlatsınlar. Biz de yetkili sendikayı tebrik edelim. Yetkili sendikanın başarı olarak sunduğu kazanımlara bakınca az daha kendimden şüphe edeceğim.
5 bin lira maaş alan bir memura yüzde 10 fazla zam alsanız her ay 500 TL, yıllık 6 bin TL yapar. Diğer taraftan sizin ifadelerinize göre, memur için elde ettiğiniz üç beş kuruşu kazanım diye algı oluşturmaya çalışıyorsunuz ya, ne diyelim? Takdir memurlarımızın. Siyasi partilerin kontrolünde sendika olmaz. Olursa böyle olur. Otur otur. Kalk kalk. Bizden söylemesi.