Zam Değil, Hüsran!

Memur ve memur emeklilerinin zam oranlarının belli olması sonrası, ortaya çıkan tabloya Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol tepki gösterdi. Doğruyol, memur maaşının gittikçe eridiğini söyledi.

Türkiye’de milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği maaş zammının beklentilerin altında kalmasına en sert tepkilerden biri Birlik Sağlık Sendikası’ndan geldi. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol yaşanan süreci bir tiyatro olarak nitelendirirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in sendikalara ilişkin ‘merdivenaltı’ ifadesine de tepki gösterdi.

“Maaşlar alım gücünü karşılamıyor”

Doğruyol, “Enflasyon karşısında her geçen gün eriyen maaşlarla, düşen alım gücüyle, bu günün şartlarında yüzde 50 zam verseniz bile, maaşları 20 yıl öncesinin alım gücüne getirmeniz zor. 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 zam vermek nedir? Mevcut hükümet 2021 yılı başında devletin gelirlerine yüzde 25 zam yapmışken, memura yüzde 12 zam vermek nedir? Asgari ücrete yüzde 21.56, kamuda çalışan sürekli işçi kardeşlerimize yüzde 18 zam vermişken, temmuz ayı enflasyonu yüzde 18.95 iken yüzde 12 zam nedir?” ifadelerini kullandı.

“Toplu sözleşmenin içinde ne var?”

İmzalanan toplu sözleşmenin memurun sorunlarına çözüm getirmekten uzak olduğunu söyleyen Doğruyol, “Sözleşmede yetkili sendikanın istediği zam yok, seyyanen zam yok, refah payı yok, geçmiş yolların kayıplarının karşılanması yok. Vergi diliminin yüzde 15’e sabitlenmesinden tutun da, 3600 ek göstergeye kadar hiçbir şey yok. YHS çalışanı arkadaşlarımızın genel idari hizmet sınıfına geçişi yok, sözleşmeli çalışmanın son bulması yok. Peki ne var? hüsran var.” dedi.

“Üç maymunu oynuyorlar”

Yetkili sendikaların üç maymunu oynadığını vurgulayan Doğruyol, “Defalarca dile getirmeye çalıştık. Enflasyon oranında zam demek sıfır zam demektir diye. Zam isteyecekseniz gerçekleşen enflasyon artı huzur payı olmalı diye. Bunu bile anlatamıyoruz ya da siz yetkili sendikalar, anlıyorsunuz ama, üç maymunu oynuyorsunuz. Yetkili sendika sözde zam istiyor. İstediği zammın oranı hiç önemli değil. Neden biliyor musunuz? Zaten bir ay boyunca pazarlık yaparak aldığı maaş zammı 10 yıldır her zaman enflasyonun altında kaldı ve sözde enflasyona denkleştirildi. Yani 10 yıldır, bir ay boyunca yaptığı zam pazarlığının hiçbir manası yok. Bu güne kadar olmadı. Keşke yetkili sendikalar masadan uzlaşmayla kalmasaydı da, istediğimizi alamadık demeye yüzleri olsaydı.” ifadelerini kullandı.