Memur Taş mı Yesin ?

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol 2021 Ağustos ayında yapılacak olan 2022 ve 2023 yılı Maaş atışlarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

 Öncelikle ülkemizin pek çok yerinde çıkan ve halen devam eden orman yangınlarından dolayı, üzüntümüzü, çaresizliğimizi ifade etmek isteriz. Yangınlarda hayatını kaybeden, evsiz barksız kalan binlerce vatandaşımız ve ormanların içinde yaşayan milyonlarca canlıyı düşündükçe üzüntümüz ve çaresizliğimiz kat be kat artıyor. Temennimiz yangınların bir an önce söndürülmesi. 10 yıldır sözde enflasyon oranında, yani sıfır zam verilen memura 6. Dönem toplu sözleşme.Bilindiği gibi, 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin 2022 ve 2023’te yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem toplu sözleşmeleri dün yapılan ilk tur toplantıyla başladı.5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde, izlediğimiz toplu sözleşme tiyatrosunun, dün başlayan 6. Perdesinde de oyunun sonu bu günden belli gibi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başlayan toplu sözleşmelerde memur sendikalarındaki 11 iş kolunun 11’inde de yetkili olan Memur Sen Konfederasyonu ve en fazla üyesi olan iki konfederasyon başkanının katılımıyla başladı.Yetkili konfederasyon Memur Sen ve ikinci büyük konfederasyon olan Türkiye Kamu Sen’in ortak talebi; taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 maaş zammı, her yıl yüzde 3 olmak üzere, iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı.Kamuoyuna yansıyan araştırmalara göre, reel enflasyonun %35-40 seviyelerinde olduğu şu dönemde 2022 için %21,  2023 için %17 zam rakamını hangi hesaplamayla, nasıl buldunuz? Madem zam talep ediyorsunuz %3+%3 refah payı ne demektir. Siz bu günden sözde enflasyon oranını kabul etmişsiniz ki, sıra refah payına gelmiş. 10 yıldır sözde enflasyon oranında verilen zam, farz edelim ki, enflasyon sizin söylediğiniz oranlarda bile olsa, memur ve memur emeklisi maaşlarının bu gün geldiği noktayı,  maaşlarımızın alım gücünün, altınla dövizle kıyaslandığında, en az %50 eridiğini hiç mi görmezsiniz?
Bunca yıldır yaptığınız toplu sözleşmelerde aldığınız zamlar, sözde enflasyon oranının altında kalmış ve her maaş zammı döneminde aldığınız zam enflasyonun altında kaldığı için enflasyonla düzlenmiştir. Yani yetkili sendika olarak sizin, mevcut hükümetle toplu sözleşme masasına oturmanız hiçbir şey ifade etmemektedir.
Birlik Sağlık Sen olarak biz diyoruz ki; Öncelikle İstediğiniz zam, geçmiş yılların reel kaybının talebiyle başlamalı ve reel enflasyonun üzerine, huzur payı olarak zam istenmeli. Verdiğiniz zam, vergi dilimi artışlarıyla fazlasıyla geri alınıyor. Memurlarda vergi dilimi %15 olarak sabitlenmeli. Seçim meydanlarında verdiğiniz 3600 ek gösterge problemi bir an önce çözülmeli.
Maaş zamları görüşülürken, Memura memur emeklisine verdiğiniz sözler hiç mi aklınıza gelmez? 20 yıl önce  yaptığınız çay simit hesaplarını hiç mi hatırlamazsınız?
Pandemide her türlü fedakarlığı yapan sağlık çalışanları ise maalesef unutulan memurlar.3600 ek gösterge verilmeyen onlar. Sağlıkta Şiddet gören onlar. Covitten ölende illiyet bağı aranan onlar. Şehitlik verilmeyen onlar. Ek ödeme veriyoruz deyip, almayanlar onlar, esnek çalışamayanlar onlar.
Biz diyoruz ki, 5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde memur ve memur emeklileri lehine hiçbir şey elde edilememiştir. Bu ay bir ay boyunca yapılacak toplu sözleşmede oynanacak olan tiyatronun sonunu bu günden görüyor gibiyiz.