İzmir’e yakışmadı…

29.07.2021
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımıza ‘Ücretsiz ulaşımda sehven hata yaptık’ diyerek tarihi 6 ay geri çekmesi İzmir’e yakışmadı.

Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden, önümüzdeki günlerde yeniden artacağı konusunda endişe veren ve ne zaman biteceği belli olmayan pandemi sürecinin ön cephedeki savaşçıları şüphesiz ki, sağlık çalışanlarımız.

Kamuda ki, neredeyse tüm memurlarımızın esnek çalıştığı, mesailerinin beş saate düşürüldüğü dönemlerde bile, 7/24 kesintisiz hizmet veren, pandemi servislerinde saatlerce tulumların içerisinden çıkamayıp sırılsıklam kan ter içerisinde kovitli hastalarımıza hizmet veren, pandemi sürecinde izinleri verilmeyen, emekli olmaları yasaklanan, mesleklerinden istifa bile edemeyip on gün işe gelmeyerek Devlet Memurları Kanununa göre müstafi sayılıp, özlük haklarından bile feragat ederek memuriyetten atılanlar sağlık çalışanlarımız.

Bu süreçte duyarlı pek çok vatandaşımız, sağlık çalışanlarımızın yanında olurken, nöbette olan sağlık çalışanlarımıza yiyecek, içecek götürürken, başta büyük şehir belediyelerimiz olmak üzere pek çok belediyemiz de, sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaşım hakkı vererek sağlık çalışanlarımıza destek olmaya çalıştı.

Öncelikle bu güne dek, sağlık çalışanlarımızın yanında olan, destek veren, kurum, kuruluş ve vatandaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaşım hakkı veren İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehir belediye başkanlarımıza ve karar mercii olan belediye meclis üyelerimize, verdikleri destekten dolayı sağlık çalışanlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Ancak, pandemi süreci henüz bitmedi. Bir yandan 80 milyon nüfusu aşılamak için gece gündüz ter döken, 8 saatte yaklaşık 700-800 aşı yapan sağlık çalışanlarımız, bir yandan dünyanın pek çok ülkesinde yayılmaya devam eden delta virüsü. Hızla yayılan virüs tüm dünyayı tedirgin ettiği gibi, ülkemizi de tedirgin etmeye devam ediyor. 2020 yılı mart ayından bu yana devam eden pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımıza tanınan ücretsiz ulaşım hakkının ilk etapta 2021 yılı sonuna kadar devam etmesini, pandemi sürecinin durumuna göre değerlendirilerek, sonraki süreçte ise öğretmen arkadaşlarımıza verilen indirimli ulaşım hakkının sağlık çalışanlarımıza da verilmesi, sağlık çalışanlarımızın talebidir.

Bilindiği gibi, son yıllarda yetkili sendika ve mevcut hükümet işbirliğiyle sözde enflasyon oranında verilen yüzde 3’lük, yüzde 4’lük maaş artışlarıyla, maaşlarda yaşanan ekonomik kayıp, sağlık çalışanlarımızı zor durumda bırakmıştır. Yaklaşık 15 yıl önce üç asgari ücret alan bir hemşireyi düşünürsek, bu gün yeni göreve başlayan bir hemşirenin neredeyse asgari ücret aldığını görmek gerek.

Alım gücü olarak baktığımızda, 2002 yılı maaşlarıyla bile kıyaslasak bu gün bir hemşire arkadaşımızın maaşının yaklaşık 9 bin lira olması gerekirken 5 bin lira seviyelerinde olması üzücü ve düşündürücüdür.

Pek çok kurum ve kuruluşta çalışan işçilerimizin maaşları bir hemşire arkadaşımızın maaşından 1500-2000 lira fazla olması, sağlık çalışanlarımızın ekonomik olarak ne kadar geride kaldığının göstergesidir.

Tüm bu ekonomik veriler ortadayken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık çalışanlarına tanıdığı ücretsiz ulaşım hakkını sehven yanlış yaptık diyerek, 30 Haziran tarihine geri çekmesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yakışmadı. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere ücretsiz ulaşım ile sağlık çalışanlarımızı destek olan belediyelerimize teşekkür ederken, İzmir Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan bu davranış sağlık çalışanlarımızı üzmüştür.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık çalışanlarımıza tanıdığı ücretsiz ulaşım hakkını 31 Aralık 2021 tarihinden sehven yapılmış diyerek, 30 Haziran 2021 tarihine çekmesi sağlık çalışanlarımıza hayal kırıklığına uğratmıştır. Düzeltilmesi sağlık çalışanlarımızın talebidir sayın SOYER…