Sağlık Çalışanları Ek Ödeme İstemiyor.

​Sürekli gündemde olan Sağlık Çalışanlarının ek ödemesi, sağlık çalışanlarına “attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor” dedirtiyor.
​Sağlık Bakanlığı Tarafından Yayınlanan Ek Ödeme Yazısı yine adaletten, eşitlikten, hakkaniyetten yoksun.
​Sağlık çalışanlarımıza Ocak, Şubat, Mart aylarında ödenmeyen ek ödemenin, yayınlanan yazıyla Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ödeneceği duyuruldu.
​Mayıs ayının sonuna yaklaşmamıza rağmen henüz bir ödeme yok.
​Her seferinde yayınlanan ek ödeme yazısıyla sokaktaki vatandaşımız da dahil olmak üzere, kendi aileleri bile, hemen herkes sağlık çalışanlarımızın iki kat maaş aldığını zannetmekte.
​Ancak,
​Yayınlanan ek ödeme yazısı Sağlık Çalışanlarımıza ek ödeme dağıtmak için değil, adeta dağıtmamak üzerine planlanmakta.
​Ek ödeme dağıtılacak olan, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarının genel olarak çalışanların izin aylarına tekabül etmesi ve bir yılda 12 günden geri kalan yıllık izinlerde ek ödemenin kesilecek olması pek çok sağlık çalışanımızın ek ödeme almamasını da beraberinde getirecektir.
​Yazıda “aktif çalışma süresi gözetilecek” demesi sonucunda, idarelerin Doktorun, hemşirenin baktığı hastaların tek, tek kovit hastası mı, normal hasta mı diye çetelemesinin yapılması ve ona göre dağıtılacak ek ödemenin hesaplaması nasıl bir düşüncedir anlamakta zorluk çekiyoruz?
​Hekim dışı sağlık hizmetleri sınıfının yani hemşire, ebe, teknisyen gurubunun çarpanının 0,40 olması, bir başka meslek gurubu çarpanının 14,45 olması, bir hastanede sağlık hizmetleri sınıfının emeklerini görmezden gelmek, meslek gurupları içerisinde en düşük ek ödemeyi vermek hangi akla mantığa vicdana sığar, bir hastanede bir sağlık çalışanı çok cüzi ek ödeme alırken aynı hastanede çalışan bir başka meslek gurubu yerine göre 80-100 kat fazla ek ödemeyi nasıl alabilir? soruyoruz? Bu nasıl bir adalettir?
​Covid’li hastalarla sürekli muhatap olan, Aile hekimliği sisteminde çalışanlara nasıl hiçbir ödeme yapmazsınız?
​Tüm memurların esnek çalıştığı dönemde esnek çalışmayan, tüm memurların mesaisi altı saate indirildiği dönemlerde sekiz saat çalışan, ramazan bayramı öncesi Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle tüm memurların 2,5 gün idari izinli olduğu tatilde bile çalışan sağlık çalışanımızın sesini duyun.
​Biliniz ki Sağlık Çalışanları ek ödeme istemiyor. Bu gün pek çok Sağlık Çalışanımızın memurumuzun maaşı, hastanelerde çalışan taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçirilen arkadaşlarımızın maaşlarının altında kalmıştır. Bir hemşirenin 2002 yılı maaşıyla bu günü kıyaslarsak bu gün bir hemşirenin maaşı 9000 TL civarında olmalıdır. Taşerondan geçen sürekli işçi kadrosundaki arkadaşlarımız elbette hak ettiklerini alacaklar ve almalılar. Ancak, Memurların, Sağlık Çalışanlarının da hakkını verin.