‘Alo 184 çık devreden’

23.05.2021
A+
A-

Memurlar arasında en fazla şikayet edilenler sağlık çalışanları. Sağlık çalışanları gereksiz yere şikayet edilmek istemiyor.
Sağlıkta şiddet her geçen gün artarak devam ederken, Sağlık Bakanlığı’nın kendi personelini, yıllardır Alo 184 şikayet hattıyla şikayet ettirmesi sağlık çalışanlarını bunalttı. Sağlık çalışanları her geçen gün saldırıya uğruyor, darp ediliyor, hakarete küfre maruz kalıyor. Buna rağmen telefonunu kaldıran sağlık çalışanlarına kendi bakanlığı olan Sağlık Bakanlığına yani ALO 184 şikayet hattıyla kendi personelini şikayet ettiriyor.

Sağlık Bakanlığı’nın görevi öncelikle kendi çalışanına, kendi personeline sahip çıkmaktır. Şikayet ettirmek değil. ALO 184 şikayet hattı personel üzerinde baskı kurulmasına, personelin moral ve motivasyonunun bozulmasını da beraber getiriyor. Pandemi döneminde bile, var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarının gerekli gereksiz şikayet edilmesi ve neredeyse yapılan her şikayetin işleme alınması, incelemelerin soruşturmaların yapılması, sağlık çalışanlarını bunalıma sokuyor. Yaptıkları görevden soğumalarına sebep oluyor.

Sağlık çalışanları yapılan şikayetlere cevap vermekten neredeyse kendi işlerini yapamaz hale geldiler. Gereksiz yere yapılan her şikayet sağlık çalışanlarının kendilerini değersiz hissetmesine ve onuruyla oynanmasına sebep oluyor.

Mesela; ‘Acilde benim hastamı değil, başka hastaya önce baktılar. Ben sıra beklerken doktor servisteki hastaya bakmaya gitti. Hemşirenin yüzü asıktı hiç gülmedi. Hastanede çalışan herkes üniversite mezunu olsun. Asansörlerde parmak izi var. Rapor istedim, doktor rapor vermedi. Benim istediğim ilacı doktor tazmadı’ gibi pek çok gereksiz şikayet vatandaşlarımız tarafından ALO 184 şikayet hattına yapılabilmekte.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmeti sunumu maalesef vatandaş memnuniyeti odaklı. Yani vatandaş memnun olsunda gerisi önemli değil mantığıyla yürütülen bir sağlık sistemimiz var. Vatandaş memnun olsun elbette. Ancak vatandaş alması gereken, yani vatandaşın ihtiyacı olan sağlık hizmetini vatandaş alsın. Vatandaşlarımız elbette memnun olsun da, Sağlık Hizmeti sunucularımız olan Doktor, hemşire, teknisyen, memur yani sağlık kurumlarımızda sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarımızda memnun olsun. Öyle değil mi?

Haklı olan, şikayet etmesi gereken vatandaş elbette şikayetini yapsın. Hakkını arasın. Ancak yapılan şikayetler, canı sıkılan vatandaşın telefonu kaldırıp şikayet etmesi şeklinde olmasın. Her önüne gelenin şikayetini önlemek için ALO 184 SABİM şikayet hattının kapatılması gerekir. Yıllar önce İstanbul’da Dr. Melike Erdem’in intiharının hasta şikayeti üzerine yaşandığını hatırlamakta fayda var.
Sağlık Bakanlığı’nın şikayet hattı gibi aynı şekilde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da, MEBİM 147 şikayet hattı vardı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatıyla, ‘MEBİM 147’ hattı kapatıldı. Peki, Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı neden kapatılmıyor?