Memurlar asgari ücrete mahkum edilmek mi isteniyor?

Yetkili olup, etkili olamayan memur konfederasyonun memur maaşları artışına hiçbir etkisi, katkısı yoktur!..  Gölge etmeyin yeter!..

Çalışanın yanında olmayıp, siyasetin kontrolünde olan sendikalardan memurun lehine bir şey beklemek hayalden öteye gidemez!..

Memur ve Emeklilere verilen %7.33 lük zam her geçen gün daha da yoksullaşan memurları ekonomik çaresizliğe sürüklemektedir.

12 Eylül 2010’da yapılan anayasa referandumunda, AK Partiye kayıtsız şartsız açıktan destek veren Memur Sen’in “Evet” propagandalarından birisi de, Türkiye tarihinde ilk kez memurlara toplu sözleşme hakkı verileceği yönündeydi.

2010 yılı referandumundan bu yana memurlara, öngörülen enflasyon oranlarında yapılan sözde zamlar ne hikmetse hiçbir zaman enflasyonun üzerinde olmamıştır.TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının altında kalan zamlar her seferinde enflasyonla düzlenmiştir.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının da güvenilirliğini yitirdiği şu ortamda mevcut iktidar partisiyle yetkili sendika, el ele vererek memurların maaşlarının her geçen gün erimesine sebep olmuşlardır. 17-18 yıl önce yaklaşık 3 asgari ücret alan bir hemşireden, bu gün geldiğimiz yer yeni göreve başlayan bir hemşirenin yaklaşık bir asgari ücrete mahkum edilmesidir. Böyle giderse, birkaç yıl sonra memurlarımız asgari ücrete mahkum olacaklardır.

Dolayısıyla farklı yollarla memur sendikalarındaki 11 iş kolunun 11 inde de farklı argümanları kullanarak yetkili olan konfederasyon memurlar adına en büyük talihsizliktir. Ancak burada suç yetkili sendikada değildir. Suç yine üye olarak yetkili sendikaya destek veren memurlarımızdadır. Yetkili sendikaya farklı gerekçelerle bir şekilde destek veren memurlarımızın bilmesi gerekir ki, bel ki de günlük küçük menfaatler karşılığında üye oldukları sendika bu gün maaşlarının en az yarı yarıya inmesine sebep olmuştur.

Bu gün geldiğimiz nokta ortadadır. Yeni göreve başlayan bir memurun maaşı neredeyse asgari ücretle eşitlenmiştir. Tüm memurların maaşlarıyla birlikte ödenen seyyanen ödemeler ise emeklilikte yaşanan ayrı bir sıkıntıdır. Emekli olan memurun emekli maaşına etkisi olmayan sabit ödemelerin taban maaştan ayrı olmaması ve emekli maaşına etki etmesi yönündeki düzenlemenin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Sabit ücretlilerde bir yıllık asgari ücret toplamı kadar olan gelir vergi dilimi artışı dışında tutulmalıdır. Yani 2.825,90 *12= 33.910,8 TL.

Diyaruz ki; Memur maaşlarının belirlenmesinde 11 iş kolunun 11 inde de yetkili olan sendikanın hükümetle masaya oturmasına, bir ay boyunca süren toplu sözleşmelerde, tiyatro oynamalarına gerek yoktur. Gölge etmeyin yeter.

Elbette her bir bireyin bir dünya görüşü vardır. Ancak, bir sendikanın varlık sebebi, bir siyasi parti ise, yani siyasetin kontrolünde ise, haklarınızın masada bırakılmasına da göm yummak zorundasınız..