Memurlara seyyanen ek zam istiyoruz…

2021 yılı ocak ayından itibaren Memura %7.36,  memur emeklisine %7.36, İşçi Bağkur emeklisine %8.36 zammı kabul  etmemiz mümkün değildir. Sabit ücretlilerin alım gücünün her geçen gün düştüğü, şu ortamda en azından Asgari ücretlilerimize yapılan %21.56 lık zammın memur ve emeklilerimize uygulanması gerekirdi diye düşünüyorduk. Her maaş zammı döneminde olduğu gibi maalesef sonuç yine hüsran.

Yapılan hesaplamalara göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırının  yaklaşık 2.600 TL, yoksulluk sınırının  yaklaşık 8.500 TL civarında olduğu ortamda, emeklilerimiz açlık sınırında, yada altında, çalışan memurlarımız ise açlık-yoksulluk sınırları arasında sıkışıp kalmışlardır.

Asgari ücrete yapılan zammı bile alamayan memurlar, bu günün siyasetçilerinin ifadesiyle ekonominin çok kötü olduğu rahmetli Turgut Özal döneminde %100, Rahmetli Necmettin Erbakan hocanın dönemindeki %70, Rahmetli Bülent Ecevit’in başbakan olduğu DSP, MHP, ANAP hükümeti döneminde her ay hesaplanan enflasyon + huzur payı zamlarını maalesef mumla arar hale gelmişlerdir.

Şu pandemi döneminde, çok sayıda arkadaşımızın hasta olduğu, hayatını kaybettiği, izin kullanamadığı, emekli olamadığı, sağlık çalışanlarımızın durumunu dile getirmekten dilimizde tüy bitti. Bir hemşire arkadaşımızın yaklaşık üç asgari ücret aldığı zamanlardan, yeni göreve başlayan bir hemşirenin maaşının neredeyse asgari ücrete eşitlenmesi üzücü ve düşündürücüdür. Asgari ücretlimize neden verdiniz demiyoruz? Memurlarımıza hak ettiğini ücreti neden vermiyorsunuz diyoruz?

Varlık sebebi mevcut hükümet olan, sözde yetkili sendikanın yaptığı toplu sözleşmelerin hiçbir geçerli hükmü yoktur. Çünkü bu güne dek yaptığınız toplu sözleşmelerin neredeyse hemen hepsi, açıklanan enflasyon rakamlarının altında kalmış ve açıklanan enflasyonla düzlenmiştir. Yani yetkili sendikanın mevcut hükümetle bir ay boyunca tiyatro oynamasına gerek yoktur. Ancak, açıklanan enflasyon rakamları üzerine alınabilecek seyyanen zamlar memurlar adına bir getiri olabilir.

Yaklaşık 15 Milyon memur ve emekli hakkını istiyor. Başta Sağlık Çalışanlarımız olmak üzere, en az 1000 TL seyyanen zam istiyoruz. Söz verilip yapılmayan 3600 ek gösterge probleminin çözülmesini istiyoruz. Memura, emeklilere, asgari ücretlilere verilen zammın piyasaya döneceğini, ekonomiyi hareketlendireceğini hatırlatmakta yarar olduğunu, bir kez daha hatırlatıyoruz.

Zamanında asgari ücretlilerimiz için yapılan çay simit hesapları maalesef bu gün memurlarımız için yapılır olmuştur. Bundan dolayıdır ki bize verilen ilk maaş zamlarımızın bordrolarını yakarak, semaverde çay demleyip, katılımcılara çay-simit ikram ediyoruz.